Ať se ti něco stane

Ručně vázaná kniha v malém nákladu 100 ks

Sladký devadesátky bez mobilů a s oranžovým šumákem na dlani

 

Mezi sledováním televizních reklam s králíčkem Duracelem, houbařením a zabíjením králíků si desetiletá Svaťa hojí vzpomínky na spolužačky, které si říkají Spajsky a ve škole se jí posmívají.

 

Svaťa se nakonec díky tajemnému Vandrákovi, partyzánské historii obepínající místní ves a dědečkově dobrodružné povaze potká i s tím, čeho se na světe nejvíc bojí.

06.png
At se ti neco stane_edited.jpg

Kam zas běžíš? Hlavně, ať se ti nic nestane!

Říkávaly vám to mamky a babičky taky? Volaly na nás přes zápraží, s úzkostně staženými koutky, když jsme hopsali po louce, lezli po betonových patnících a zkoumali blátivé příkopy, drápali si lýtka o ostružiní, toulali se po lese ve sladkém čase bez mobilů?

Kniha o strachu, lese, smrti, tanci a malé holce či klukovi uvnitř nás, který možná zažili anebo chtějí zažít sladký devadesátky s divokýma Spajskama v televizi a oranžovým šumákem na dlani.

Takhle to vypadá

100_7035.JPG

Růžová verze pro Svaťu. Máme i červenou a žlutou vazbu.

100_7040.JPG

Ilustrace od Jana Hečka. Propiskou na recyklovaný papír. Jako jsme čmárali do sešitu ve škole. Zvoní.

Jak knížku objednat?

Vyplňte tenhle formulář nebo mě rovnou kontaktujte na jholasova@gmail.com a napište mi, jestli se vám víc líbí červená, žlutá nebo růžová vazba. A jestli chcete napsat věnování. A já vám odepíšu, jako za starejch časů. Žádný automatický e-maily.

Můžem domluvit osobním předání v Praze, lze zaslat i poštou (+79 Kč).

100_7041_edited_edited.jpg

Ať se ti něco stane

 

Text: Jitka Holasová

Ilustrace a vazba: Jan Hečko

Grafika a sazba: vytvořil Petr Nevyhoštěný

Korektury: Iva Ch. Růžičková

 

Počet stran: 108

Velikost: 17,5 x 15 cm

 

Vydalo a ručně svazálo nakladatelství Ničeho se neboj

v nákladu 100 kusů, jako svou třetí knihu. První vydání.

Praha, 2021.

 

ISBN 978-80-11-00723-2

CENA: 320 Kč

... až 500 Kč

Cena knížky je takhle rozpínavá. Přispějte víc, jestli chcete podpořit naše aktivity a ruční vázání knih v nakladatelství Ničeho se neboj. Ale pořád je v pohodě zaplatit i 320 Kč.

​Řekli o knize:

Jitka Holasová vypráví a za cíl si dala vzít nás do světa desetileté malé ženy. Její příběh není ani růžově dojemný, ani nasládle přiblblý, jak občas pokusy autorů nahlížet dětství dopadají. Jemnými nekřiklavými jazykovými prostředky vyobrazila dětskou mapu světa, který není až tak vzdálený od dospělého, je vlastně totožný. Rozdíl je v míře statečnosti, kterou musí dítě prokázat, když si prvně prošlapává cestu, a tato ryzí statečnost malé Svati, prožívající dobrodružství o letních prázdninách u prarodičů, je mimořádně inspirující i pro nás dávno dospělé.

 

Ať se ti něco stane dojímá v tom nejlepším slova smyslu, poněvadž také posiluje a zanechává v nás sounáležitost s námi samými, když jsme byli malí.

– Iva Ch. Růžičková

Všimla jsem si, že jsme poslední roky čím dál víc online, a já netuším, jestli nás facebooky sbližujou, nebo fatálně rozdělujou. Já jsem online nejvíc ze všech, proto jsem o tom napsala dětskou knížku Chyť bizona (Pointa, 2021) o roztřískaných smartphonech, která je ve skutečnosti pro dospělý.

 

Teď vyplula do světa dospělá knížka, která může bejt zase vzkaz pro děti, co žijou uvnitř nás. Ať se ti něco stane.

 

Můj děda mě brával na houby, v lese byl jak v obýváku. Babičku bolívala záda, kazila mi zuby bombónama a koukala se mnou na Esmeraldu. Bonbóny už nejím, ale ráda vařím, nerada po vaření uklízím a smrti se bojím už jenom trošku. Loni jsem poprvé v životě úplně sama přespala v lese.

O autorce:

Jitka Holasová

jitka_color.png