• jitka

„Digitálním médiím věnujeme víc času než spánku,“ říká Matěj Krejčí z DigiDetox (+ video)

„Ráno jsem se probral, byl jsem nedospalý, měl jsem míň energie. Vzal jsem do ruky telefon a začal pročítat články, neustále jsem nabíral nové informace. Pak jsem šel do práce, měl jsem sluchátka v uších... málem mě dvakrát srazilo auto,“ popisuje Matěj moment, kdy si začal uvědomovat svou závislost na smartphonu.


„Během dne jsem byl unavený, střídaly se mi nálady, spánek přestal být kvalitní. Klesala mi pozornost. Myslel jsem si, že jsem nemocný já, ale postupně jsem zjistil, že je to globální problém,“ přibližuje Matěj.


Matěj byl jako konzultant zvyklý pracovat technikou Pomodoro - 45 minut práce a 10 minut odpočinku. „Najednou jsem si všiml, že těch 45 minut nevydržím a zhruba každých 12 minut mám tendenci rozsvítit telefon.“


„Nejvíc mě trápilo, že kolem jedné, druhé hodiny odpolední jsem usínal u stolu a nevěděl jsem, čím to jde.

V krevních testech se zjistilo, že jsem absolutně zdravý. Nebyl žádný objektivní důvod k tomu, abych byl tolik ospalý. To byl zlomový moment.“

Matěj Krejčí od té doby v projektu Digidetox.me jako lektor, terapeut a osobní trenér pomáhá lidem i zaměstnancům firem lépe zvládat digitální svět a nastavit hlavu i mobil tak, aby nám sloužil a neškodil. Je autorem knihy Digidetox - jak na digitální minimalismus. Ve svých metodách spojuje moderní vědecké poznatky s tradicemi východních filosofií, jako je meditace a mindfulness.


proč Matěj rozšlapal kamarádovi vzteky telefon?


jak si pomocí kasičky zprotivit sociální sítě?


a co má společného telefon a krumpáč?


Poslechněte si celý rozhovor v podcastu nebo na Spotify - anebo se podívejte na video:


boruvky%20(1)_edited.png

První knížka

o zdravých digitálních hranicích v rodině

Chyť bizona! vyjde na nakladatelství Pointa v dubnu 2021. Za nižší cenu si ji můžete předplatit tady

Bizon_mockup_02.png

Příběh plný borůvek, bizonů, snových tygrů a ilustrovaných slovních hříček.

Pro malé lovce a lovkyně od 5 let

Digitální hygiena: o online bytí jinak.

Nové články na mail

Nezahlcujeme. Neprodáváme. Jen pošleme nový článek, abyste nemuseli zbytečně čenichat po sítích.

Prostor pro hloubkové a upřímné rozhovory o vědomém online bytí. O hledání virtuálního útulna. O všem, co sítě otiskují do našich niter.