• jitka

S 12letou Emou o (tajném) koukání do telefonu: „Tik tok je divná sociální síť.“Ema studuje osmileté gymnázium, věnuje se skautingu a ráda fotí. Krásné ilustrační fotky, které uvidíte v textu, dělala ona. Umí vidět věci s nadhledem a moc příjemně se s ní povídalo o jejím bytí v digitálnu.


Mluvily jsme spolu nejen o:


tajném koukání do telefonu pod peřinou,


youtuberovi Stay12, co teď frčí u nich ve třídě,


proč na sociální sítě nedává svůj obličej.


 

Emo, ty máš smartphone, že jo? V kolika letech jsi ho dostala?

Můj první jsem dostala na konci třetí třídy, bylo mi devět.


A máš i notebook?

Mám po mámě, na práci do školy. Ten jsem dostala minulej rok.


Kolik času myslíš, že jsi denně online?

No, hodně záleží na tom, jestli je víkend nebo normální klasickej den. Když ještě nebyla karanténa, trávila jsem online tak 1,5 až 2 hodiny. A o víkendu většinou míň, protože jezdíme na výlety a tak.


A co na telefonu děláš nejradši?

V poslední době jsem hodně na Instagramu. Na YouTube koukám docela často, ale teď mám zrovna od YouTube takový půst, takže se snažim na něm moc nebejt.


Teď je čtyřicet dní velikonoční půst, každej rok jsem si dávala půst od her a tak. A tentokrát jsem se rozhodla, že si dám půst od YouTubu. A daří se mi to. Jen koukám na videa ze školy, na který se dívat musím.


A pak si různě chatuju s lidma, přes Whatsapp a tak.Regulovali ti rodiče, nebo regulujou čas na internetu? Nebo ti říkaj: nekoukej do toho furt? :)

Přísný to nemám, rodiče mi věřej. Nevím, kde vzali tu důvěru, ale věří mi, že na tom nebudu trávit tolik času. Ale jinak vím od svých kámošek, že mají od rodičů nějaký aplikace, který jim hlídaj čas a tak.


A ty nic takovýho nemáš. Takže si to určuješ sama, kolik času budeš online?

Vlastně jo.


Já vím, že ráda čteš. Vidíš rozdíl ve čtení knížky a bytí na telefonu? V čem?

Rozdíl je, že na mobilu spíš prokrastinuješ, děláš věci, co nemusíš dělat. Knížku musím číst třeba i do školy... Knížky zvětšujou slovní zásobu, čtení je prostě věc, která je víc potřeba k životu.


Když jsi byla úplně malá, pamatuješ na svoji první online hru, nebo co jsi dělala na tabletu?

Když mi bylo asi 5 let, táta koupil tablet, do rodiny. Každý na něm měl svůj účet. Já tam měla jenom hry.

Ale pamatuju si, že to pro mě byl úplnej šok :). Třeba věci jako Google. Vůbec jsem nechápala, jak tam můžeš najít úplně cokoliv.

Z her si pamatuju jen, že jsem tam třeba skládala puzzle Disney princezen a pak hru se žábou, která skáče z leknínů :).


Máte v rodině nějaký pravidla, která všichni dodržujete? Že u jídla nečtěte smartphone a podobně?

Jo, to máme. Třeba táta úplně šílí, když při jídle čteme cokoli, ať je to knížka nebo mobil. Na tohle rozhodně pravidlo je.


Jinak u nás v rodině si to docela dokážeme korigovat sami.Takže na tom nejste nějak moc závislí... Znáš někoho závislého na telefonu ve svém okolí?

Rozhodně. Nebudu jmenovat. Ale znám spolužačku, která je na smartphonu úplně pořád, každou přestávku, občas i při hodině.


Co tam dělá? Hraje hru?

Hlavně sleduje určitého oblíbeného YouTubera.


A kromě ní? Je to častý, že je někdo závislej?

V mojí generaci je to docela častý, že je člověk závislej. Je vybočenej z řady, když nemá všechny informace z YouTube a Instagramu, co sledujou ostatní.


Takže všichni spolužáci mají telefon.

Jo. Úplně všichni.


Jak spolu s lidma ve třídě komunikujete nejvíc?

Hlavně přes Whatsapp. Tam máme skupiny. Komunikujeme i na Instagramu. Nebo na Viberu, ale tam nejsem.


Při vyučování máte asi telefony zakázaný? Jaký jsou pravidla ve škole?

Při hodině telefon mít nesmíme, ale o přestávce můžeme.

Když jsem ještě chodila na základku, tam jsme měli zakázaný mobily úplně. Musely být vypnutý v šatně.

Myslíš, že to bylo tím, že jste byli mladší a neuměli to ještě tak uhlídat?

Ne, spíš to bylo školou. Spolužák, co na tý škole zůstal, říkal, že to mají pořád zakázaný i na druhým stupni.


A věří vám učitelé, že se pod lavicí nekoukáte do telefonu? Má to každý učitel jinak?

Jedna učitelka je podezřívavá, jakmile se podíváme na svoje ruce, tak si myslí, že si pod lavicí něco čteme. Ale jiní učitelé nás nepodezřívají.


Nikdo nevybírá telefony do ošatky? :)

Ne, to nikdo nedělá.Ještě k těm skupinovým chatům - teoreticky, kdybych byla nová spolužačka, přijali byste mě do chatu? Nebo jak bych se tam mohla dostat?

Máme na Whatsappu jednu skupinu, kde jsme téměř úplně všichni ze třídy, kromě dvou lidí. Pak máme ještě další skupiny, v jedné jsou jen holky ze třídy například. Pak máme další skupiny, kde jsme třeba jen po třech.


Není těžký sledovat, co kam píšeš, kdo tam je, kdo tam není?

Všichni píšou na hlavní skupinu, menší skupiny jsou na určitou věc - třeba konkrétní skupina jen na úkoly, kde řešíme jen tohle.


To je dobrý, to ti závidím. Já měla první telefon, když mi bylo 13, a psali jsme si se spolužáky jen smsky, a to ještě stálo peníze. Takže jsme nemohli být takhle v kontaktu, když jsme potřebovali.

No a zmiňovala jsi YouTubery - kdo je u vás populární? Na co koukáš ty?

Populární je teď u nás Stay12. Býval neznámej, ještě v roce 2018 měl jen 5000 odběratelů, ale za rok 2019 mu naskákalo 150 000 odběratelů. Hodně hustý. Má třeba i svůj merch a tak.


O čem točí?

Hlavně reaguje na jiný známý YouTubery. Většina lidí, co dělají tenhle content, reagujou na začínající YouTubery a hodně je hejtujou, což je špatný. Ale tenhle reaguje hlavně na hodně známý lidi, co dělají něco špatně, jmenovitě třeba na Taryho, ten teď měl pár špatnejch kauz. Jsou YouTuběři, co navádějí děti ke špatnejm věcem.


V tomhle se moc nevyznám... Viděla jsem třeba A4 challenge, že se holky snažej bejt tak hubený jako áčtyřkovej papír :) Vím, že byla cinnamon challenge, že se jedla skořice, po který se můžeš dusit. Ale vůbec nevím, co se teď děje dalšího?

Jmenovitě Fizistyle a TVTwixx. Jejich činnost na YouTube se skládá hlavně z toho, že točí nafejkovaný videa. Třeba že přespávají v drahým hotelu za spoustu tisíc versus v levným hotelu za stovku, pak tam jsou třeba nějaký hledačky, jakože jdou do Černobylu a tam hledají ztracený kostry, nebo co.

A jde o to, že děti tomu věřej a mají z toho strach. Přitom to je jasně nafejkovaný.

Stay12 na to jasně upozorňuje, že to je fake.


Koukala ses na Tik Tok? Co si o něm myslíš?

Měla jsem Tik Tok v 5. třídě, měla jsem svůj účet a třeba 200 odběratelů, lajky, všechno bylo. Přišlo mi, že na tom lidi ale trávili strašnou spoustu času. A bylo tam víc špatných videí, než těch dobrých. Videí, kde lidi zpívaj před kamerou s nějakou písničkou a k tomu něco ukazují rukama... To bylo špatný :).


Videí, co byly dobrý, vtipný, zábavný, bylo málo. A v tom nepřeberným množství videí bylo těžký ty dobrý najít.


Přišlo mi, že na tom trávím strašně moc času. Takže jsem si to odinstalovala.
Takže jsi i natáčela?

Měla jsem zakázaný zveřejňovat svůj obličej, takže jsem netočila tyhle kraviny, bez obličeje to úplně nejde.


V jednu dobu byl trend, že na Google mapách se hledali geoglyfy - obrovské obrazce v poušti nebo v horách. Byl trend natáčet videa, že ses pomalu přibližovala k tomu obrazci a k tomu jsi pouštěla takovou jednu konkrétní strašidelnou hudbu.


To je dobrý!

No vlastně strašná nuda. Protože těch obrazců je málo. Ale já jsem jich našla spoustu, méně známejch. Na jednom videu jsem měla třeba 1300 lajků. Ale stejně to byl strašnej kýč. Nedalo se na to koukat :).


Pak jsem dělala kreslený animace. Natočíš kraťoučký video, dokreslíš kousek, a pak zas natočíš - a máš z toho animovanej obrázek.


Super!

To mělo úspěch malej. 20, 30 lajků. Ale musím říct, že na Tik Toku je blbý to, že vůbec nejde o to, jak dobrý to video máš, ale o to, jestli je to zrovna trend.


Ať to moje video bylo sebelepší, tak stejně mělo menší úspěch, než video mojí kamarádky, která natočila nějaký la-la-la. Je to divná sociální síť.


Ty nemáš Facebook?

Ne.


Facebook je pro starý asi, že jo.

Z mých spolužáků ho mají tak tři lidi.


A co tě baví na Instagramu?

To je těžký. Hlavně přidávam fotky na svůj oficiální účet, hlavně fotky přírody. Nefotím selfíčka, protože to mám taky zakázaný.


Proč to máš zakázaný?

Jo, rodiče nechtějí, aby na mě vlítl nějakej úchylák a začal mě otravovat.


Tak tam přidávám fotky přírody a tak. Pak máme ještě účet, fanpage na Stay12. Ten spravujeme ve třech lidech, já a moje dvě kamarádky. A přidáváme tam jeho vtipný věci z videa, koláže...Jak jsi zmiňovala toho úchyláka, mluvili o tom s vámi rodiče, ve škole?

Nejdřív asi rodiče, měli jsme ale i ve škole pár přednášek. Přišel za námi odborník a měli jsme hrozně nudnou přednášku, protože dokola opakoval to samý :). Hustil do nás dvě hodiny, že nemáme mít sociální sítě, protože nás tam můžou otravovat úchyláci.


Stihli jste se školou promítání dokumentu V síti?

Rodiče na tom byli dva, tři dny před tím, než začala karanténa. Se školou jsme na to jít neměli. Ale rodiče byli na té verzi pro dospělé a chtěli mě pak na to vzít. Ale nestihli jsme to.


Viděla jsi trailer? Mě překvapilo to množství predátorů a že jsou možná organizovaný. Myslíš, že se setkal někdo v tvým okolí s obtěžováním na internetu?

Nevím to jistě. Mám podezření, že jedna moje kamarádka možná jo. Ale nevím to jistě.


Je ti dvanáct, že. Takže dvanáctiletý holky teď dobře vědí, že nemají nikomu posílat svoje fotky a tak.

Myslím si, že jsme docela informovaný.Co online výuka teď v karanténě? Posíláte si jen úkoly, nebo máte i videohovory?

Hlavně máme Microsoft Teams, tam máme pro každej předmět jednu skupinu, tam nám píšou zadání, testy, úkoly, všechno. My to vyplníme, pošleme zpátky a to je tak asi všechno.


Máte všechny předměty, i hudebku a tak? Překvapivě máme i hudebku a výtvarku. Jedinej předmět, co nemáme, je tělocvik. Ale byla jsem třeba už běhat. Hlavně pomáhám mámě na zahradě.


Zahradu závidím. Co je ještě dobrý na tom, že teď nechodíš do školy?

Že nemusím vstávat v půl7, teď spím do 8, do půl9. Pak se líp soustředím na učení.


Ale nastává problém, že mám spoustu prokrastinačních činností a nikdo na mě nedohlíží.


Máte ve škole mediální výchovu?

Ne, zatím nemáme ani občanku. Tu budeme mít od sekundy, teď jsem v primě.


Chodíš ještě pořád do skauta?

Chodila jsem pět let. Teď jsem změnila oddíl, chodím půl roku do novýho.


A tam telefony máte zakázaný?

Ne. Teď zrovna máme online schůzky, každý týden. Pouští nám třeba i filmy.

Tu mediální výchovu máme spíš ve skautu - přednášky a tak. Ve skautu se tomu věnujou mnohem víc, než ve škole.

Když jste na výpravě, tak asi nejste moc na telefonu.

To ne, ale máme je povolený.Byla jsi někdy na telefonu tak hrozně dlouho, že ses cítila fyzicky špatně? Že tě pálily oči, bolela hlava?

Rozhodně. Třeba ve čtvrtý třídě jsem byla hodně závislá na telefonu. Pořád jsem na něm něco dělala.


To se mi stávalo často, že jsem večer tajně koukala do telefonu, třeba až do půlnoci, bylo to fakt hrozný. Pak jsem byla strašně ospalá.


I někdy jsem hodně koukala do telefonu, když jsem přišla ze školy - a pak mě třeba bolela hlava... a vlastně mě to strašně zkazilo náladu.


Taky mi to kazí náladu. Já jsem začala tenhle web, hodně o tom přemýšlím, co to dělá. Já jsem totiž nejspíš taky závislá na telefonu :) A když si sjíždím feed, vidím, tři, deset, padesát fotek a mozek je přehlcenej a pak mi bzučí v hlavě. Když se nudím, jdu na Facebook, ale mohla bych stejně tak koukat z okna a bylo by mi líp, kdyby si mozek odpočinul.


Díky za rozhovor!✽ ✽ ✽ Bavil vás rozhovor? ✽ ✽ ✽

Sledujte Digitální Hyggienu na Facebooku,

spousta nových témat už se chystá.

318 views

Ať se ti něco stane
ručně vázaná kniha v nákladu 100 ks

100_7041_edited_edited_edited_edited.png

O dětství v devadesátkách se šumákem na dlani, setkání s indiánským Vandrákem i spiritistickou tradicí Novopacka.

O stavění domečku z borůvčí, přirozené smrti, králíčkovi Duracellovi i tancem se Spice Girls v lese.