top of page
  • jitka

„Algoritmy jsou silnější než svobodná vůle.“ Hyggiena #8 s Tomášem Hajzlerem + videozáznam

Tomáš Hajzler je (nejspíš) úplně prvním digitálním detoxerem v Česku. V roce 2013 se na půl roku odpojil od internetu a telefonu. „Mačkátka“ a „blikátka“, která nás zrychlují a odpojují od skutečných věcí, jsou i jeho velké téma.


Proč epidemickou osamělost léčíme mačkáním telefonu? Jak nás při tom ovlivňují hormony dopanim a oxytocin? Jaké průsery na nás kromě šmírovacího kapitalismu čekají? A je dodržování nějaké digitální hygieny vůbec v naší moci?

Foto: Tomáš Hajzler

Tomáš Hajzler (1971) prošel syndromem vyhoření ve velkých korporacích, který ho nasměroval k hledání smyslu v práci a dobrého života.


Vydává knihy ve svém nakladatelství Peoplecomm s vizí nejekologičtějšího nakladatelství v Evropě. Píše, přednáší, v projektu Slušná firma vyhledává a propojuje firmy, které kladou vyšší smysl nad vydělávání. Jeho velkým zájmem je budování decentralizovaných, soběstačných společenství.


S manželkou Petrou, dcerami Valérií a Valentýnou, fenkou Haluškou a se svými sousedy žije v pražských Komořanech, kde založil i místní KPZtku a snaží se „zpomalovat“ a rozvíjet otevřený sousedský život.


 

ROZHOVOR - VIDEOZÁZNAM


Nerada exhibuju a stydím se za všechna svoje „vlastně“ a „prostě“. :) Ale poprvé publikuju rozhovor i jako video, protože mě o to spousta lidí - včetně Tomáše - žádala. Tady je:

Líbí?

Kopa dalších rozhovorů je v procesu. Nejlíp na ně natrefíte na

FB STRÁNCE DIGITÁLNÍ HYGGIENY


Nechcete čenichat po sítích? Nechte si nové rozhovory posílat na mail:

 


A tady už je celý rozhovor sepsaný, pro písmenkomilce jako jsem já:


Jitka: Byl jsi dneska na Facebooku?

Tomáš: To víš, že jo.


A pro co jsi tam šel?

Na Facebook postuju. Nesleduju, co se na tam děje, využívám ho k šíření informací. Je mi to nesmírně protivná platforma. Bohužel ale funguje.


Obzvlášť v korona období se mi podařilo využít Facebook pro maximum dobra, žádal jsem o pomoc pro podniky v nouzi, dorazily díky tomu desítky tisíc korun . Pomohlo to i našemu nakladatelství. Nás živí knihy. Jak vláda vyhlásila nouzový stav, úplně se nám zastavily prodeje.


Pár dní na to jsem napsal na Facebook a lidi nám málem strhli e-shop.


Takhle to funguje.

Bohužel to funguje. Jsem si vědomý toho, že když na Facebook postuju, zároveň tím sám přispívám k tomu, že to funguje. Je to začarovaný kruh.


Každý den dávám na Facebook několik zpráv, obhospodařuju několik stránek. Myslím, že hoďku denně si u toho bohužel odsedím.Člověk dotekový


Tys byl ale průkopníkem digitálního detoxu, ještě než to bylo cool. Odpojil ses na půl roku úplně od internetu.

Bylo to v roce 2013. Je to strašně dávno.


Jak to zpětně reflektuješ?

Jsem člověk s různými závislostmi. Ztrácím se v činnostech, spousta věcí mě tak baví, až mě to pohltí. A nejvíc se ztrácím v internetu a sociálních sítích.


V roce 2013 to zdaleka nebylo tak náročné. Neměl jsem chytrý telefon, neznal jsem Whatsapp, Instagram... Jel jsem Facebook, YouTube, psal jsem blogy.


Byl jsem zatažený do spousty aktivit. Otevřel jsem počítač a vyvalila se na mě hromada zpráv, mailů, na Facebooku, na Twitteru, na LindkedInu... a najednou jsem si řekl: „Já už nemůžu! Jsem vyčerpaný. Nemám morál na to všechno neodpovídat.“ Elektronický komunikace bylo a je moc. Odvádí mě to od podstatných věcí.


Nebyl jsem schopný dodělat knihu, byl jsem s dětmi míň, než bych si přál, míň vědomě. S kamarády jsem nebyl, protože mi sociální sítě vytvořily iluzi, že s nimi jsem. Chtěl jsem si zkusit, jaké by to bylo, když se úplně odpojím.


Byl to jeden z nejlepších experimentů, které jsem v životě udělal.

Půl roku bez telefonu a bez internetu. Bylo to šíleně těžký, obrovsky objevný, neuvěřitelně jsem si odpočal, dodělal jsem knihu. Super to bylo.

A nevím, jestli je to cool. Spíš je to nutnost.


Po korona období uvidíme, co to s námi udělá. Většina z nás teď totiž čumí do obrazovky od rána do večera.


V rozhovoru pro Český rozhlas, který jsi jim dal těsně po skončení offline detoxu, jsem se musela v úvodu smát, říkali slavnostně: „Přinášíme vám rozhovor s člověkem, který se téměř na půl roku odpojil od internetu!“ Možná jsem zástupce poslední generace, které to přijde absurdně legrační, protože třeba můj děda takhle prožil celý život, na venkově, na zahradě. Ten by vůbec nechápal. :)

Je to legrace! Je to strašně srandovní.


Ale v měřítku toho, jak teď žijeme, je to velký, že jsi žil na půl roku offline.

Žijeme ve fascinující době.


No, vypsal jsem si pro tebe nějaká čísla z průzkumů: nejvíc před obrazovkami stráví Filipínci, 10 hodin denně. Brazilci 9,5 hodin, Kolumbijci 9 hodin. Pak Thajci, Emiráty...

Průměrný Američan zkontroluje svůj chytrý telefon každých 10 minut, to znamená 96x denně.

Britský výzkum zase zjistil, že průměrný Evropan sáhne na svůj telefon 2617x denně.


No ty bláho. Zmiňoval jsi Instagram. Co tě tam láká?

Nic. Jen mi chybí lidi, cítím prázdno, jdu si za iluzí vztahů. Je to jednoduchý, chytím mobil, čučím do Instagramu, je to snadnější, než se domluvit s kamarádem a jít s ním ven.


Pracuju z domova a taky dost často cítím osamělost. Pokud se to zkombinuje s únavou, tak jdu čumět na věci na internetu. Žiju v části Prahy, která je vybudovaná jako noclehárna. Jsem přes den obklopený pár matkami na mateřské a pár lidmi, kteří pracují s domova, se kterými ale nemám nijak blízké vztahy. Většina z nich nejsou lidé, na které bych zaťukal.

Typická situace naší odcizené, hyperindividualizované doby, v níž mnozí z nás jsme. Sáhnout po mobilu je způsob, jak „vyřešit“ epidemickou osamělost.

Je to jako cígo, kafe, jakákoli jiná droga, kterou si nahoníš dopamin. Protože jsi osamělá, jsi v pytli.


My potřebujeme lidi, potřebujeme doteky. Člověk je tvor dotekový, tak si aspoň saháme na displej. To je bláhový. Sáhneš 2617x denně na obrazovku.


A kolikrát na svoje děti?

A na partnera, na rodiče, na svoje nejbližší?

Jak málo se dotýkáme! Vidíš to na dětech, když se jich nedotýkáš, onemocnějí.

Tohle je důležitá část stínu moderních technologií, o kterých bychom měli víc mluvit.
Dopamin vs. oxytocin


Zmiňoval jsi dopamin. V tvojí knize Třináct tisíc dní mi přišlo super vysvětlení, jak fungujou hormony štěstí ve spojitosti s technologiemi. Dokážeš to nějak v kostce shrnout?

V těle koluje hromada látek, které nám vytvářejí naše pocity. Radostné pocity přináší dopamin. Látka, která nás odměňuje za to, že se něco učíme, děláme, něco si odškrtneme. Zároveň je to látka, na které běhají závislosti, a to hlavně pokud nemáme dostatek některých jiných hormonů.


Sociální sítě jsou studnicí dopaminu. Jakýkoli klik, lajk vyplavuje dopamin. Všímám si, že v momentech osamělosti „čekuju“ svoje příspěvky, jak se jim daří.


Můžu zamakat na svojí vůli - což není vlastně reálné - ale můžu zapracovat na lidských vztazích. Postarat se o to, abych do krve dostal především oxytocin, což je látka, která vzniká v důsledku zdravých lidských vztahů, v důsledku dotyků, pocitů lásky.

Vypozoroval jsem, že pokud se pomazlím s dětmi, pokud mám ostatní vztahy zdravé, nemám takovou potřebu dopaminu. Nečumím na Facebooky, nepiju tolik kafe, nedávám si večer kořalku...

Každý z nás jedem v něčem a máme způsob, jak si v naší osamělé společnosti dopamin opatřit. Řešení je mít v pohodě vztahy a mít dostatek dotyku a nebýt zavřený v nukleární rodině.


V situaci, kdy táta vydělává na hypotéku, matka s vyplazeným jazykem pečuje o děti, je velmi obtížné nevybudovat si nějakou závislost.


Celé týmu expertů v Sillicon Valley bádají nad tím, jak to udělat, abychom na aplikacích strávili co nejvíc času.

To je byznys. Každá minuta strávená na sítích znamená spoustu dat, která se dají prodat.
Mluvme spolu. Ale ne na Facebooku


Na internetu často jen chodíme po povrchu, útržkovitě sbíráme informace. Myslíš, že ztrácíme schopnost dělat velké, hloubkové věci?

Jo. Sociální sítě ničí koncentraci. Hloupneme.


Algoritmus je navíc nastavený tak, aby vytvářel skupinky lidí, kteří si lajkujou svoje věci a utvrzují se ve svých pravdách. Ve finále nám to vytváří rozdělenou společnost, která přispívá k tomu, že pomalu končí demokracie. Máme tu Babiše, Trumpa, Bolsonara...


V dokumentu Facebook dilemma tvůrci dobře analyzují, jak došlo například ke genocidě v Myanmaru nebo jak se dostal Trump k moci. Nebýt Facebooku, Trump se k moci nedostane. Je to šílená zodpovědnost, kterou tyhle děcka, co vybudovali sociální sítě, mají. Ale neuvědomují si ji.


Blbé je, že jsme v tom jako jednotlivci sami. Vlády vlajou za vývojem. Než se podaří Facebook